Сравнявайки с миналата зима, очакваме тази зима да е по-студена и с по-малко валежи.

Това каза в интервю за БТА проф. Валери Спиридонов - заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология при БАН.

Запитан дали да очакваме сняг за Коледа и за Нова година, проф. Спиридонов отговори, че вероятността за това е значителна.

Различните прогнози за настъпващата зима обаче си противоречат, посочи метеорологът. Валери Спиридонов добави, че става въпрос за развитието на процесите над страната ни. Причината е в това, че ние сме на границата на две климатични области. До сега нямаше ясно изразени тенденции на Северноатлантическата осцилация и теченията в южното полукълбо, каза метеорологът.

На въпрос какъв очаква да бъде първият месец на 2014 г., заместник-директорът на НИМХ-БАН прогнозира, че както януари, така и февруари са с тенденции за повече студени дни и с намалени валежи, каквито са очакванията за зимата, като цяло.

Следва пълният текст на интервюто:

- Каква е вашата прогноза - наистина ли ни чака зима като миналогодишната - мека, топла и суха, каквато прогноза направиха някои български метеоролози? Готова ли е вече сезонната прогноза на НИМХ-БАН за зимата у нас и използвани ли са за нея данни от световни климатични центрове?

- Двата въпроса са свързани. Скоро на нашия сайт ще се появи и сезонната прогноза. При изготвяне на тази прогноза се съобразяваме с много метеорологични центрове. За съжаление, различните прогнози за настъпващата зима си противоречат. Става въпрос за развитието на процесите над страната ни. Причината е в това, че ние сме на границата на две климатични области. До сега нямаше ясно изразени тенденции на Северноатлантическата осцилация и теченията в южното полукълбо. Тези образувания използваме като ориентири при определяне на прогнозата. Все пак, ако трябва да се каже нещо по-конкретно, сравнявайки с миналата зима, очакваме тази зима да е по-студена и с по-малко валежи.

- Да очакваме ли сняг за Коледа и за Нова година?

- Вероятността за това е значителна. Въпрос: Въпреки че има доста време до януари, какъв очаквате да бъде първият месец на 2014 г.? Отговор: Както януари, така и февруари са с тенденции за повече студени дни и с намалени валежи, каквито са очакванията за зимата, като цяло.

- От 26 ноември т.г. България вече е пълноправен член на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници - ЕUMETSAT. Според Вас ще ни помогне ли това членство за изготвянето на по-точни метеорологични прогнози и за предотвратяването на опасни природни явления?

- Сега ще имаме достъп до повече продукти и възможност да влияем върху политиката на развитие на спътниковата метеорология. Това са правата ни при пълното членство. Определено това ще помогне при прогнозата на опасни явления. Вече на единия от сайтовете ни - hydro.bg, може да се видят валежите на всеки час, когато ги има, както и за изтекъл период на денонощието. Там могат да се видят и очакванията за интензивни валежи.

- От години учените в света спорят за различните климатични сценарии, които очакват Земята в следващите 50-100 години. Има ли вече "яснота" какъв климатичен сценарий "чака" страната ни в бъдеще - глобално затопляне или обратното - застудяване?

- Това е сложен и дискусионен въпрос и отговорът зависи от развитието на климатичните модели. Едно е сигурно. Човекът, чрез своята дейност, вече е значим фактор. Затова трябва да внимаваме какво правим с използването на различните технологии.

Пътната обстановка и атмосферните условия можете да следите на живо на Kamerite.bg