Най-ефективно е отоплението през зимния сезон, ако не се допуска изстудяване на жилището, а се поддържа постоянна умерена температура.
Това обясни за БТА Анастасия Бочева, експерт в дружество за топлинно счетоводство.
Едно от основните предимства при централното топлоснабдяване и при използването на термоглави на радиаторите е, че температурата в помещенията може да се поддържа в икономичен режим, когато отсъстваме от къщи и така може да се постигне оптимален разход на енергия, коментира специалистът.
В никакъв случай не завъртайте на нула вентила на радиатора, когато излизате от дома, а го оставяйте на позиция три - това е най-икономичният режим на работа при зимни условия, посъветва Бочева.
От своя страна експертите от Комисията за защита на потребителите препоръчват да не се използва смесено отопление в едно помещение.
Едновременно с "радиатора на ТЕЦ" не включвайте климатик, отоплителни тела на ел.енергия, газ, камина и др. подобни - топлинният разпределител ще отчете завишено потребление, посочват те.
В случай, че качеството на "тецовото отопление" е ниско и се налага допълнително отопление радиаторът се изключва чрез поставяне на термостатния вентил на позиция "0", а допълнителното отоплително тяло не се разполага в близост до топлинния разпределител, съветват експертите.
Според тях не трябва да се поддържа открит участъка от радиатора, в който се намира топлинния разпределител, защото в противен случай уредът регистрира завишени показания.
За подобряване ефективността на радиатора може да му се монтира индивидуален "обезвъздушител", препоръчват от Комисията за защита на потребителите.
Според фирмите за топлинно счетоводство уредите за измерване на дяловото разпределение на енергията намаляват разходите за отопление и вода средно с 20-30%, защото точното измерване и фактурирането на база реалното потребление прави потребителите по-внимателни и създава стимул за разумно потребление.
Въпреки това заради случаите на кражби на енергия в сградите етажна собственост някои блокове с централно топлоснабдяване се връщат към стария начин на отчитане на енергията - на кубатура.
Така топлинната енергия, постъпила към абонатната станция на блока, се заплаща от всички апартаменти не според изразходваното количество енергия, а спрямо големината на апартамента.
Спестяване в този случай не може да се постигне и разходът на енергия ще се увеличи, смята Милена Стоянова, управител на дружество за топлинно счетоводство.
Енергийно ефективно може да бъде и отоплението с електроенергия, стига да се съблюдават някои основни правила, коментира за БТА Пламен Герджиков, управител на фирма за търговия с отоплителни тела и климатици.
Той препоръчва отоплителните тела да са разположени на подходящо място в жилището - под прозорци и до външни стени. Ако изборът на домакинството е отопление с електрически радиатори, то те трябва да се настройват на икономичен режим на работа, а не постоянно да се включват и изключват.
При отопление с климатици трябва да се има предвид, че настройването на уредите на много висока температура при минусови температури навън ще затрудни работата на климатика и ще предизвика по-висок разход на енергия, уточни експертът.
Газификацията предлага на домакинствата възможност за отопление при икономично използване на ресурсите, посочват от "Овергаз".
При изградена сградна инсталация за отопление с природен газ домакинствата също имат възможност да настроят желаната температура в жилището си в зависимост от външната температура и да регулират силата на отопление благодарение на термоглави към радиаторите си.
Сравнителен анализ на "Овергаз" на цените на различни енергоносители към краен потребител за януари 2012 г. показва, че най-евтино излиза отоплението на дървесни пелети - 0,092 лв. на киловатчас, а веднага след това идва отоплението на газ.
Битовите потребители на "Овергаз" заплащат за отоплението със синьо гориво 0,122 лв. за киловатчас.
Средната цена на топлинната енергия според изчисленията на газовото дружество е 0,128 лв. за киловатчас, а средната цена на електроенергията за битовите потребители - 0,168 лв. за киловатчас.
Пропан-бутанът, газьолът и дизеловото гориво излизат доста по-скъпи варианти за отопление, сочи анализът на дружеството.
Дори и през зимата е важно помещенията да се проветряват, макар и за кратко, това води до по-доброто им отопление, съветват експертите.
В същото време, за да не допуснем изтичане на топлината извън жилището, е добре да се уплътнят всички врати и прозорци.
Изолация на стените на жилището, както и нови дограми на прозорците увеличават комфорта ни през зимата и значително намаляват сметките за отопление.