Сръбското правителството обяви извънредно положение на територията на цялата страна заради наводненията и поройните дъждове, предаде Танюг.

Мярката се взима по искане на републиканския щаб за извънредни ситуации.

За оказване помощ на пострадалото население са ангажирани и 320 войници, три военни хеликоптера и 18 лодки от речния флот. Вече са евакуирани стотици жители от наводнените райони. Правителството е поискало помощ и от Европейската комисия, Русия и Словения.

Това е най-голямата катастрофа, каквато не се помни в историята на Сърбия,

каза премиерът и началник на Щаба за извънредни ситуации Александър Вучич. Никой не може да победи водата и огъня и затова най-важно е да спасим човешкия живот, подчерта той.

Наводненията в Сърбия взеха три жертви. 42-годишен пожарникар от Топола загина тази сутрин в спасителна акция в река Ясеница, предаде белградското радио Б92. Той паднал в придошлата река при опит да спаси местен жител, преминаващ по мост над реката. През нощта в белградския квартал „Умчари“ се удави човек, който отказал да напусне дома си, както го съветвали спасителите, съобщи кметът на Белград – Синиша Мали. Трети човек е загинал в Нови Сад.

Сърбия и Босна и Херцеговина са залети от вода и са претърпели големи материални щети вследствие на поройните дъждове, които валят вече над 40 часа.

Най-тежко е положението във Валево.

През последното денонощие

само на територията на Белград са паднали 140 литра дъжд на квадратен метър, а до края на деня се очаква да паднат още 50 л/кв. м,

което се равнява на тримесечната норма за валежи по това време на годината.

Над 500 души бяха евакуирани в Западна и Югозападна Сърбия, от райони, засегнати особено силно от наводненията. В Чачак, на 120 км югозападно от Белград, 200 души очакват да бъдат евакуирани, къщите им са наводнени от придошлата река.

Основните и средните училища в Белград са затворени до края на седмицата.

Сръбските железници прекратиха вчера движението по жп линията Белград-Бар, след като буйни потоци и паднали камъни нанесоха поражения на инфраструктурата. Движението по жп линията между Черна гора и Ниш бе прекъснато по същите причини.

Жителите на Босна и Херцеговина имаха тежка и безсънна нощ заради наводненията, а дъждът над страната не престава да вали. Свикано бе спешно заседание на Председателството на Босна и Херцеговина, на което бе взето решение

да бъдат ангажирани въоръжените сили за оказване на помощ в спасяването на населението

и защитата на имуществото, съобщи Танюг.

Наводнени са многобройни жилищни сгради и офиси, както и селскостопански площи. Най-тежка е ситуацията в кантоните Тузла и Сараево, но през нощта ситуацията стана критична и в Зеница и Добой. Според информация от Добой нивото на река Босна край този град е надхвърлило шест метра.

В Сараево река Миляцка достигна три метра, което е рекорд за последните 15 години. В района на Тузла водата от ВЕЦ „Модрач“ преля и още повече наводни близките селища.

През нощта в Службата за гражданска защита са пристигнали голям брой искания за евакуация на граждани. Босненски военни евакуираха с хеликоптери 12 души от района на община Шековичи.

Заради лошото време метеорологичната служба в Хърватия издаде предупреждения за почти цялата страна за очакваните обилни валежи и бурния вятър. За северозападната и източната част на страната е обявен червен код за опасност.

Междувременно Румъния въведе червен код

в райони в източната част на страната заради опасност от наводнения в окръг Вранча, предаде агенция Медиафакс. В други райони на страната са въведени жълт и оранжев код за опасност от наводнения вследствие на обилните валежи.

Вчера вътрешното министерство съобщи, че над 12 хил. служители на ведомството – полицаи, пожарникари, жандармеристи и гранични полицаи, са готови да се намесят в контекста на предупрежденията на метеоролозите и хидролозите за опасност от наводнения в Румъния заради обилните валежи.

Вижте пълна десетдневна прогноза за времето по света и у нас в Sinoptik.bg.