2024 е най-топлата година, откакто се води метеорологична статистика, съобщиха от програмата за мониторинг на климата към Европейската комисия "Коперник". Средната глобална температура е преминала рекорда от 2023-та и вече е 1,6 градуса над средната стойност от прединдустриалната епоха.
„Основната причина за тези рекордни температури е натрупването на парникови газове в атмосферата от изгарянето на въглища, нефт и газ“, коментира Саманта Бърджис, ръководител по въпросите на климата в „Коперник“. „Температурите продължават да се повишават, включително в океана, а морското равнище продължава да се покачва, тъй като ледниците се топят“, добавя тя. Последните 10 години са 10-те най-горещи в историята и вероятно са най-горещите от 125 000 години насам, уточнява Бърджис.
Данни на КОПЕРНИК Снимка: COPERNICUS EU
Денят 10 юли е бил най-горещият ден, регистриран от хората, като средната температура на земното кълбо е била 17,16 градуса по Целзий, пишат от „Коперник“.
Досега най-голям принос за рекордното затопляне има изгарянето на изкопаеми горива. Временното естествено затопляне на централната част на Тихия океан от явлението Ел Ниньо е с малък принос, а изригването на подводен вулкан през 2022 г. в крайна сметка е довело до охлаждане на атмосферата, тъй като е вкарало повече отразяващи частици в атмосферата, както и водни пари, каза Бърджис.
„Това е предупредителна лампичка, която светва на таблото на Земята, че е необходимо незабавно внимание“, каза професорът по метеорология от Университета на Джорджия Маршал Шепърд. „Ураганът „Хелън“, наводненията в Испания и климатичните катаклизми, които са причина за горските пожари в Калифорния, са симптоми на всичко това“.