При труса в района на Пловдив миналата седмица много хора получиха съобщения на телефоните си секунди преди самото земетресение. Това е възможно с настройка на телефоните ни, ако са с операционна система Android. Вторият вариант е чрез услуга на Румънския институт за изследване и развитие на физиката на земята – през техния Twitter или Telegram.
Можем ли да оцелеем в смъртоносен трус от 7 по Рихтер? Екипът на NOVA влезе в специален симулатор за земетресения със съдействието на „Аварийна помощ и превенция“.
„Това е имитация на класна стая, в която има земетресение от 7 по Рихтер. Вертикален трус, който се усеща много силно”, разказа Красимир Димитров.
Симулираме нов трус. Но този път с доброволци, на които това упражнение ще помогне да вземат правилно решение при нужда. В реални условия обаче паниката обичайно взима връх.
Освен „златните правила“, животът ни може да бъде спасен и от смартфоните. След земетресението в Пловдив в сряда, много хора ни показаха съобщения, които ги предупредили за земетресението. И сами задаваха въпроса – защо при някои съобщението е закъсняло, а при други – не.
„Това разминаване е възможно да се получи, поради факта, че по време на земетресение се получават два вида вълни – едните са първични, а другите са вторични“, обясни Александър Джартов, директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Така съобщението стига спрямо това кои вълни е засякъл телефонът ни. Очаква се скоро да заработи и Националната система за ранно предупреждение от бедствия. Тя все още се разработва от Дирекция пожарна безопасност, но няма да може да ни известява при земетресение, а само при опасности, за които аварийните екипи могат да съберат предварителна информация – наводнения и мощни бури.
Прочетете също и: