Над 80% е загубата по водоснабдителната инфраструктура на административните области Шумен, Перник и Сливен. Това са данни от статистика, представени от министъра на регионалното развитие Виолета Коритарова. Оказва се, че средните загуби за цялата страна са около 65%.

Данните за загубите са на фона на пресъхнали чешми и безводие в десетки общини, които продължават не само през лятото, но и през есента. Ловеч и Плевен бяха едни от най-засегнатите от воден режим. Оказва се, че те са близо и до антирекорда по загуба на вода – около 70%.

„След падналите валежи преди десетина дни временно не спирахме подаването на вода, но от три дни количеството от ВиК – Ловеч е драстично намаляло и Плевен отново е на режим”, посочи инж. Климент Георгиев от "Водоснабдяване и канализация" ЕООД – гр. Плевен. Той отбеляза, че загубите на вода се делят на два вида – търговски, които са породени от неправилно мерене и кражби, а другите – физически. Вторият вид е изтичането на вода от водопреносната мрежа.  

„Търговските загуби са подценявани години наред”, заяви изпълнителният директор на „Български ВиК Холдинг” ЕАД инж. Лозко Лозев. Голям процент от физическите пък били в следствие на скрити течове. Те били малки, но много на брой. По думите на изпълнителния директор на „Български ВиК Холдинг” ЕАД водопреносната мрежа у нас има нужда от инвестиции в размер на 20 млрд. лева за 5 години.