Студеният арктически регион вече е източник на парникови газове, съобщава в свой доклад Американската агенция за океаните и атмосферата (NOAA). Главно заради мащабните пожари, през последното десетилетие арктическата тундра добавя годишно 207 милиона тона въглерод към замърсителите в атмосферата на Земята.

Илюстративна снимка Илюстративна снимка Снимка: istock

Средногодишните температури на въздуха на повърхността на Арктика през 2024 година са вторите най-високи от началото на 20 век.

Глобалното затопляне стимулира растежа на растенията, които акумулират въглероден диоксид от атмосферата, но е причина и за  повишаването на температурата на въздуха. Това от своя страна води до топене на леда, пише още в доклада. Размразяването на така наречения пермафрост освобождава въглерод, който преди това е бил задържан под формата на парникови газове (въглероден диоксид и метан).

Илюстративна снимка Илюстративна снимка

Изминаващата 2024 година в Аляска ще остане в историята с втората най-висока температура на вечния лед, отчитат климатолозите.

Климатичните промени в резултат на човешка дейност увеличават риска. от горски пожари във арктическата зона. Огънят не само изгаря растителността и органичните вещества в почвата, освобождавайки въглерод в атмосферата, но и разрушава изолиращия почвен слой. Ускорява се и размразяването на пермафроста, а това отново води до високи емисии парникови газове. Пожарите са изхвърлили близо 400 милиона тона въглероден диоксид - над два и половина пъти повече от емисиите от всички други сектори в Канада.

Арктика акумулира все повече влага - през лятото там паднаха най-много сумарни валежи в историята. Това ускорява ерозията на крайбрежието и застрашава коренното население, което зависи от стабилния лед и традиционните ловни практики.