От 1960 г. досега е изчезнала 1/3 от Мъртво море. Отдръпването на водата е необратимо, а крайбрежието постепенно се изпълва с кратери, наподобявайки лунен пейзаж.
🌍 In the '60s heyday of the Ein Gedi spa, holidaymakers could marinate in heated pools and then slip into the #DeadSea
— AFP News Agency (@AFP) October 27, 2021
But the salt lake has lost a third of its surface area since 1960 leaving a lunar landscape perforated with gaping holes https://t.co/kvGa7jO9ss @claire_gounon pic.twitter.com/ewA5NRO4Sf
Най-ниско разположеното солено езеро в света, известно като Мъртво море, се намира между Израел и Йордания. През 80-те години на миналия век по израелското му крайбрежие започват да се появяват големи дупки, широки до 40 метра и дълбоки до 30 метра. В наши дни броят им вече е над 6000.
Всяка следваща година Мъртво море се свива с по 1 м. Водата се е отдръпнала на 3 км от курорта Айн Геди, който през 60-те години на 20. век е бил на първа линия.
Sinkholes on receding Dead Sea shore mark 'nature's revenge' https://t.co/umrrrJx82K
— ST Foreign Desk (@STForeignDesk) October 27, 2021
Една от причините за този процес е, че езерото се захранва с водата на река Йордан, а Израел отклонява огромни количества от нея за стопанска дейност. Поради това спада и равнището на солените подпочвени води в крайбрежните райони.
Освен дейността на близките химически компании, за изпаряването на водата допринасят и измененията на климата.
По мнението на хидролози този процес не може да бъде овладян в следващите 100 години. Преди време Йордания имаше план за изграждане на канал, чрез който да се "прелее" вода от Червено в Мъртво море, но се отказа от него.
EXPOSED SINKHOLES 🕳️
— Rappler (@rapplerdotcom) November 2, 2021
LOOK: Sinkholes of various sizes lay exposed on the shore of the Dead Sea near Ein Gedi, Israel on October 30. Photos by Amir Cohen/Reuters pic.twitter.com/KgNNF0VKi5
Вместо това ще бъде изградена система за обезсоляване, която ще осигури по-големи количества питейна вода.
Еколозите смятат, че бавната смърт на Мъртво море е всъщност начинът на природата да отмъсти за влиянията от човешката дейност върху климата.
Прочетете и: