Международен изследователски екип откри, че в района на пустинята Сахара, най-голямата на Земята, заемаща повечето площ на Северна Африка, има милиони дървета, предава Vesti.bg.
Преди провеждането на проучването в района са регистрирани съвсем малко дървета.
Най-голямата изненада за изследователите била, че върху обхваната от изследването територия на пустинята Сахара, около 10% от площта ѝ, където никой не е очаквал да открие много дървета, се оказва, че има няколко милиона такива
Дърветата са изключително важни за дългосрочното оцеляване на живота на Земята, тъй като абсорбират и складират въглеродния диоксид. За съжаление хората все още не са наясно каква е бройката на дърветата на планетата.
This could change our understanding of the planet’s health 🌍 #AI #ClimateChangehttps://t.co/GYRT2jft9f
— Damavis (@DamavisStudio) February 8, 2021
Доскоро за преброяването на дърветата се разчиташе основно на сателитни снимки. Горските масиви сравнително лесно се заснемат от космоса, но дърветата, които не са плътно разположени като в горите, трудно се регистрират. Затова и резултатите, отчетени досега, не са били близки до реалните.
Екип от учени от университета на Копенхаген използват нови сателити и изкуствен интелект, за да направят карта на отделните дървета в район от Западна Африка. Така откриват милиони такива на площи, смятани за пустиня или пасища.
Изкуственият интелект е инсталиран на един от най-мощните суперкомпютри в света - "Блу Уотърс" в университета на Илинойс, който помага на екипа да преброи дърветата в района от космоса.
Изследователите ръчно маркират близо 90 000 дървета на различни терени, за да може компютърът да "разпознае" формите и сенките, които са визуално свързани с тях. В крайна сметка изследването установява повече от 1,8 милиарда дървета.