Днес е Богоявление! Това е един от най-големите християнски празници. На този ден св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Вярва се, че както тогава, на този ден небето се отваря и Господ изпълнява желания.
На 6 януари традиционно се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това свещениците отиват до водоем (море, река, езеро), където хвърлят кръста, а този сред мъжете, който го хване, ще бъде здрав през цялата година.
На Богоявление се правят и различни гадания. По бръшляна се гадае за здраве и дълъг живот. Освен това, за неомъжените в югозападните части на страната се гадае по пръстени коя мома за кого ще се омъжи.
Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна. Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.
Кулминацията на Йордановден е в град Калофер, където освен хвърляне на кръста, в река Тунджа се извива и мъжко хоро. Тази година се навършват 50 години от първото влизане в реката.
Най-малкият участник тази година беше Теодор – на година и половина. А един от най-дълго участващите калоферци е 60-годишен мъж, който влезе в реката за 48-и път.
На Йордановден по традиция първи, още с първите слънчеви лъчи, дървения кръст хващат в Шипка. Войводите на града възпяват този ден от рано сутринта. Те отдават почит и към хайдутина Пеньо Черньоолу.
„Този ритуал за пореден път е преплетен с история и традиции, за да бъде в прослава намесен наш герой – хайдутинът Пеньо Черньоолу. На този ден песента за него се превръща в химн, а кръста посвещаваме на него“, каза кметът на гр. Шипка Веси Панайотова.
„Чувствам се божествено. Това е най-хубавото нещо!", каза Иван Кьосев – мъжът, хванал кръста. Той пожела здраве на всички.
Днес празнуват всички, които носят имената Богомил, Йордан, Йорданка, Данчо, Богдан, Богдана, Божидар, Дана, Дан, Божан, Божана, Боряна, Боголюб, Бетина и техни производни.
Екипът на Sinoptik.bg желае здраве, любов и късмет на всички именици!