Популацията на защитения от закона червен божур в Североизточна България е в добро състояние, установиха експерти на РИОСВ-Русе. Специалистите на екоинспекцията са проверили защитените местности „Божурите“- край с. Подайва, „Мющерека“ – с. Беловец и „Находище на червен божур“ – с. Печеница в област Разград, както и „Горната кория“, в землището на с. Добротица, област Силистра.

Популациите на защитеното растение в четирите местности са в много  добро биологично състояние, във фаза на активен цъфтеж. Няма установени посегателства или следи от нерегламентирани дейности – бране, горскостопански мероприятия, залесяване и др. Границите на териториите са надлежно маркирани.

В териториалния обхват на екоинспекцията голяма част от защитените местности са обявени за опазване на естествените находища на редки и ценни растителни видове. Такива са  четирите находища на червен божур (Paeonia peregrinа), две на  пролетното ботурче (Cyclamen coum), едно на кримска какула (Salvia scabiosifolia), обикновен сладник (Glycyrrhiza glabra), българска гърлица (Limonium bulgaricum), уехтрицова урока (Bupleurum uechtritzianum S. Stoyanov),  вълнестоцветното сграбиче (Astragalus dasyanthus Pall.).

В зависимост от морфологичните характеристики на дадено растение и изискванията му към средата, броят на екземплярите на единица площ може да варира в голям диапазон. За да се анализира състоянието и да се предприемат конкретни мерки по поддържане или възстановяване на местообитанията, е необходимо продължително наблюдение в рамките на няколко последователни години.