За целите на проучването са проследени смъртните случаи от топлинен удар в над 730 града по целия свят от 1991 г. до 2018 г. Учените установяват, че 37% от тези случаи са причинени от по-високите температури, съобщават световните медии.
В наблюдаваните градове от топлинен удар годишно умират около 9700 души, но по целия свят броят е далеч по-голям.
Някои градове успяват да се адаптират към топлината по-добре от други поради климатизацията, културните фактори и условията на околната среда.
Study finds climate change responsible for 37% of global heat deaths #globalwarming #climatechange https://t.co/6F6CetzqJw
— Madhyamam English (@madhyamam_eng) June 1, 2021
Според авторите на изследването най-високият процент на смъртни случаи, причинени от изменението на климата, се наблюдава в градовете в Южна Америка. В Сао Пауло – Бразилия, има най-много смъртни случаи, свързани с климата – средно 239 души годишно.
В САЩ около 35% от топлинните удари със смъртен изход могат да бъдат свързани с изменението на климата.
Най-висок процент – 82%, от топлинните смъртни случаи, дължащи се на изменението на климата, има в Хонолулу.
За учените това е само част от картината на климатичните промени – повече хора умират от други екстремни метеорологични условия, подсилени от глобалното затопляне: бури, наводнения и суша. Броят на топлинните смъртни случаи ще нараства експоненциално с повишаването на температурите.