Поредният пети доклад на на програмата "Коперник" за наблюдение на морската среда алармира, че състоянието на океаните се влошава, съобщават световните медии. Докладът е изготвен с участието на 150 учени, които посочват, че промените в климата, замърсяването и свръхексплоатацията са причинили безпрецедентен стрес на океана.
Морското ниво се покачва с 2,5 мм годишно в Средиземноморието и до 3,1 мм в света заради глобалното затопляне, което е пряко следствие от човешката дейност. Като пример за непосредствените последици в доклада се посочва наводнението във Венеция през ноември 2019 г., когато нивото на водата се повиши с 1,89 м.
Заради затоплянето на океана морските видове мигрират в по-студени води или намаляват популациите си.
От 1979 г до 2020 г. арктическият плаващ лед е намалил площта си 6 пъти. Ако тази тенденция се запази, можем да очакваме регионално затопляне, ерозия на арктическите брегове и промени в световните метеорологични модели.
Hotter oceans, global warming and vertical wind shear are all factors impacting the number and intensity of hurricanes we could see in the future. @BillWadell reports. https://t.co/4D48D4YqIh
— AccuWeather (@accuweather) September 22, 2021
Авторите на доклада обръщат внимание и на промените в популациите на морските видове заради повишената температура на океаните, която принуждава много видове да мигрират в търсене на по-хладни води – особено видими са промените в количествата на рибата и други морски видове в Северно море.
Прочетете и:
Вътрешността на Земята крие огромен океан