Екстремни климатични явления бяха регистрирани по целия свят. В Индия и Пакистан, болниците са пълни с хора, пострадали от горещините. В Айова торнадо разруши домове, а в Източна Африка избухна холера в резултат на наводненията.
2023 г. е била рекордно гореща, а последните 11 месеца също са били най-топлите, откакто се водят записи.
„Средните температури ще продължат да се увеличават, ако се увеличава и мащабът на климатичните промени”, заяви Сюке Филип, изследовател в Кралския метеорологичен институт на Нидерландия.
В Пакистан температурите достигнаха 49 градуса по Целзий, а болниците са препълнени с хора, получили инфаркти и инсулти.
Около 15 милиона души живеят в застроения град Карачи в Пакистан, а експерти твърдят, че лошото градско планиране увеличава горещината.
„Превърнахме Карачи в бетонна джунгла. Мисля, че зеленината е по-малко от 5%”, смята д-р Амир Аламгир, професор по екология в Университета на Карачи.
В Пакистан среднодневните температури са се увеличили с 8 градуса над средните за месец май. Това предизвика наводнения заради топенето на ледове на северозапад. По думи на Сюке Филип, ако има топене на ледниците, то се очакват и повече наводнения.
„Също така атмосферата може да съдържа повече влага, ако е по-топла. Така че, ако вали, може да вали и повече. И ето как изменението на климата влияе не само върху горещините, но и върху всички други екстремни явления”, допълва той.
Мощните бури, които връхлетяха САЩ предизвикаха и множество торнада, разрушиха домове и обществени сгради.
Именно валежите имат смъртоносни последици и в части на Африка. По улиците на бедните градчета в Замбия има застояли локви със зелена вода, в които играят деца. Това е ясна предпоставка за избухване на епидемии, включително и от холера.