Русия следи отблизо ситуацията, след като Доналд Тръмп заяви, че няма да изключи използването на военни или икономически мерки за установяване на контрол над територията, която той нарече "ключова за защитата на свободния свят", коментират в свой репортаж от "Voice of America".
Гренландия се оказа в центъра на международното внимание. Обширният Арктически регион има свое собствено правителство, но представлява автономна територия, част от Кралство Дания. Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че не изключва използването на военна сила или икономически мерки за установяване на контрол над територията — необходими, по негови думи, за защита на свободния свят.
Реакцията на Кремъл по този въпрос не закъсня. "Наблюдаваме това доста драматично развитие на ситуацията. Арктическият регион е зона, която е част от нашите национални и стратегически интереси. Нашето присъствие в него ще продължи", заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков.
„Регионът все повече се превръща в милитаризирана зона, в която не само арктическите съседи имат достъп. Въпреки първоначалната си позиция по въпроса, Русия сега също си сътрудничи с китайската брегова охрана. Така че Арктика все повече се оформя като зона на конкуренция и съперничество между великите сили. А Съединените щати са притеснени, че губят тази битка“, посочи Лиана Фикс от Съвета за международни отношения. Изменението на климата открива нови търговски маршрути и достъп до ценни ресурси, допълват от VOA.
Позицията на Дания е, че Гренландия не се продава, но страната е отворена за по-задълбочено сътрудничество със Съединените щати. Междувременно правителството на Гренландия настоява за провеждане на референдум за пълна независимост, като заявява, че само собствените му граждани могат да решат бъдещето на страната.