Благодарение на изкуствения бент, който отделя лагуната на Венеция от Адриатическо море, беше предотвратено поредното наводняване на града, включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, информират световните медии.
Работата по проекта MOSE започва през 2003 г., съпроводена с корупционни скандали, а крайният срок за завършване постоянно се отлага.
Проектът, който трябва да бъде завършен през декември 2021 г., представлява интегрирана система, която се състои от 4 подвижни прегради, монтирани на входовете на Лидо, Маламоко и Киоджа. Четирите прегради се състоят от 78 порти.
На входа на Лидо са монтирани два реда порти от съответно 21 и 20 елемента, свързани с изкуствен остров; един ред от 19 порти има на входа на Маламоко и един ред от 18 порти са монтирани на входа на Киоджа.
The recently completed MOSE flood barrier system has successfully protected #Venice for the first time on October 3rd during a storm. See the link below to find out how it works! #mose #Italianengineeringhttps://t.co/9v2zFKQouL pic.twitter.com/Le0b1VIXtw
— ITA Toronto (@ITAToronto) October 8, 2020
При високи приливи и отливи преградите се затварят, за да изолират временно Венецианската лагуна от Адриатическо море.
Според първончалния проект съоръжението ще осигурява защита от приливи и отливи с височина до 3 м.
През вчерашния ден, след задействането на преградите, водното равнище откъм морето се е покачило до 135 см, но в центъра на Венеция е било 65 см. Според кмета на града, това е голям успех и доказателство, че системата от прегради е надеждна.
Great news for VENICE! Mose Flood Barrier Finally Holds the Waters Back for Fragile Venice #Venice #MOSE https://t.co/2Br70noEuk
— Margie Miklas (@MargieMiklas) October 14, 2020
Защитата от наводнения е много важна за Венеция, особено след рекордното покачване на водното равнище до 187 см през ноември 2019 г., което причини големи щети в града.