Световните медии предават, че мощното вулканично изригване на остров Тонга е най-голямата експлозия, регистрирана някога в атмосферата от съвременната апаратура.
Информацията е публикувана в научни статии в списание Science, чиито автори са прегледали всички налични данни.
Оказва се, че силата на изригването е била по-значителна от което и да е друго вулканично събитие от 20-и век или от тестване на атомна бомба, проведено след Втората световна война
Tonga eruption was 'record atmospheric explosion' https://t.co/FauMG2ikJI
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 15, 2022
Според изследователите единствено събитие от най-новата история на света, което може да съперничи на предизвиканите от вулкана в Тонга атмосферни смущения, е изригването на индонезийския Кракатау от 1883 г. – тогава над 50 000 души са изгубили живота си.
Вулканът Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай е подводен и се намира на 65 километра северно от столицата на Тонга – Нукуалофа. На 15 януари мощното му изригване предизвика огромно цунами, както и смъртта на няколко души.
Според д-р Робин Матоза от Калифорнийския университет в Санта Барбар, който е и водещият автор на една от публикациите, съвременните геофизични системи за наблюдение са на изключително високо ниво и по тази причина са успели да запишат безпрецедентни данни.
When the Hunga Tonga-Hunga Ha’apai volcano erupted in January 2022, it affected the world... and space.
— NASA (@NASA) May 10, 2022
Hurricane-speed winds and unusual electric currents formed in the ionosphere. https://t.co/VviDIFbFay
📷: NASA, NOAA, NESDIS pic.twitter.com/9jwLMvy1bT
В момента учените разполагат с огромен набор не само наземни, но и космически инструменти, сред които сеизмографи, хидрофони, сензори за измерване на атмосферното налягане, както и спътници, които наблюдават планетата ни в целия светлинен спектър.
Припомнете си какво се случи на остров Тонга:
След бедствието: В Тонга няма питейна вода