Учени обявиха наскоро, че Северният ледовит океан е замърсен с частици полиестерни влакна, а виновници са домакинствата в Европа и Северна Америка, съобщават световните медии.
Вече е известно, че частици микропластаса има в Марианската падина и Арктика – едни от най-отдалечените и труднодостъпни райони на Земята.
Сегашното проучване е дело на неправителствената организация "Оушън Уайз" в сътрудничество с канадското министерство на риболова и океаните. След анализ на проби с морска вода от Арктика специалистите установили, че 92% от съдържанието на микропластмаса в нея е изкуствени влакна.
От тях 73% са полиестерни влакна, много подобни на влакната, използвани за производство на дрехи.
При направения тест с перални машини се оказало, че при нормално пране се отделят милиони влакна, които са твърде малки, за да бъдат уловени от филтрите в пречиствателните станции за отпадни води. Само домакинствата в САЩ и Канада за една година могат да генерират около 878 тона микропластмаса.
Congratulations to Dr. Peter Ross @calypsocoast and my colleagues @OceanWise for releasing the most comprehensive study to date on Arctic Ocean microplastics! https://t.co/yc1CSffZsc
— Valeria Vergara (@Marine_Valeria) January 12, 2021
Механизмът на замърсяването не е съвсем ясен, но според учените роля играят океанските течения и атмосферните системи.
Още по темата: