В студените месеци на година е почти изключено да видим костенурка. В общия случай сухоземните представители на този вид влечуги прекарват времето от ноември до март в състояние на хибернация. При топли зими се наблюдават кратки „събуждания“. Най-животозастрашващият фактор при зимуването на костенурките е прекалено ниската температура, обясняват специалистите на Фондация "Геа Челониа".

Как зимуват костенурките Как зимуват костенурките Снимка: Фондация Геа Челониа

Костенурките зимуват в изкопани от тях наклонени дупки с дължина 60-90 сm, разположени обикновено на склонове с южно изложение. Понякога използуват изоставени дупки на лисици и язовци. Оптималната температура в зимовищата е около 5 градуса по Целзий. Продължителни периоди с ниска температура могат да увреждят очите и не рядко се стига до частична или пълна загуба на зрение.

Фондация "Геа Челониа" поддържа център за лечение и отглеждане на наранени костенурки. В село Баня, Бургаска област, са изградени подходящи условия за пребиваване на костенурките по време на тяхното лечение и възстановяване. Условията за отглеждане на новоизлюпени, две-, три- и повече годишни костенурки, са максимално близки до естествените, но при адекватна степен на защитеност – малки волиери с мрежи, осигуряващи защита от дребни гризачи, грабливи птици, котки.

Център за спасяване и лечение на костенурки в село Баня Център за спасяване и лечение на костенурки в село Баня Снимка: Фондация Геа Челониа

На територията на центъра са създадени оградени пространства, осигуряващи разделянето вид, възраст и пол, с естествени и изкуствени места за укрития. Има ограждения за допълнителна изолация при нужда. Съществуват достатъчно пространства за задоволяване на нуждите на костенурките от намиране на естествена храна и движение, в условия максимално близки до естествените.

В сайта на фондацията всеки любител на животните може да помогне работата на центъра за спасяване.