Най-дълбоките части на световния океан, наричани още "зона на здрача" са обитавани от странни създания – това е известен на науката факт. Вече има научно обяснение как са се появили те там и как оцеляват, информират световните медии.
След анализ на вкаменелости от раковини, събрани от окенското дъно, става ясно, че охлаждането на океаните за последните 15 милиона години е причина за появата на нови форми на морски организми, вкл. планктон, медузи, крил, калмари и риби. Всички те са мигрирали от повърхността към по-големи дълбочини, като са оцелявали, хранейки се с органично вещество.
One question that remains unanswered about life in the deep ocean: How does one transparent animal, like this hyperiid amphipod, find another to mate with? 🦐 ❤️#SealifeSaturday #ValentinesDay pic.twitter.com/a7bsta7DKL
— Science Channel (@ScienceChannel) February 13, 2021
Благодарение на по-хладните води в дълбочина органичното вещестно се е съхранило и прониквало все по-надълбоко, като е способствало за появата и оцеляването на дълбоководните форми на живот.
Глобаното затопляне обаче е причина за повишаване на температурата на океанската вода, което прави бъдещето на океаните неясно.