Очаква се лятото у нас да е нормално, малко по-топло и може би с малко по-сухо време, каза в интервю за БТА климатологът проф. Георги Рачев.
По думите му до края на юни времето ще е топло, със следобедни превалявания, но не толкова чести, колкото бяха през миналите седмици.
Температурите в София ще достигнат и надминат 30-31 градуса, а в Горнотракийската низина, в Дунавската равнина и покрай Дунава температурите ще бъдат около 35 градуса, а в района на Видин, Лом и Русе може да са и малко по-високи – 36-37 и дори до 40 градуса.
Проф. Георги Рачев отбелязва обаче, че са трудни по-дългосрочните прогнози, за които се изисква по-голяма точност. По думите му всички специалисти се уповават на два големи модела. Единият е на Европейския център за средносрочни прогнози, а другият е американският модел на Националната агенция за изследване на атмосферата и океаните.
„Двата модела се обединяват, че лятото в България – за юли и август, ще бъде малко по-топло от нормалното“, обясни климатологът.
Според американския модел може да се прогнозира по-сухо време, с по-голямо засушаване, особено през август, като валежите за различните райони от Балканския полуостров и в България, ще бъдат с около 15-20% по-малки от средните климатични норми.
„Вътре в самото лято, като сезон, ще има и малко гръмотевици, но високата атмосфера вече се затопля и няма да има такива крайни изяви на времето, като през май и юни. Гръмотевичните бури ще са по-слаби, ще има гръмотевици и валежи, но те ще бъдат значително по-малко в сравнение с юни и особено с май“, казва проф. Рачев.
Той успокоява, че градушките, които у нас са най-чести през юни и май, ще намалеят през юли и август.
Климатологът съветва туристите да не забравят и септември като подходящ за морска почивка, който по всички показатели, повече от 25 години, практически се доближава до летен месец. По думите му в последните години туристическият сезон по нашето Черноморие продължава до 22 септември или дори до 1 октомври.