Бургаски водолази описаха и картографираха най-интересните подводни обекти по Южното Черноморие, съобщават от Сдружение "Приятели на морето". Описани са най-интересните и посещавани подводни обекти разположени на морското дъно  от акваторията на Несебър до с. Резово. На подробна карта са отбелязани 28 от най-атрактивните за гмуркане места, които представляват особен интерес за любителите на водолазния спорт и подводните красоти на нашето море. 

Сред подводните забележителности са феноменът „Каменната гора“ край Созопол, подводният параклис  "Св. Анастасия" и статуята на светицата до остров Света Анастасия, потъналите кораби "Мопанг", "Пионер", "Родина" и "Напористи", останките от плавателните съдове "Жак Фресине", „Шефак“, "Св. Никола", "Кампидолио" и „Сани“.

Атрактивните места за гмуркане по Южното Черноморие Атрактивните места за гмуркане по Южното Черноморие Снимка: Сдружение Приятели на Морето Бургас

Обозначени са още рифовете "Рохи" до къмпинг „Нестинарка“, "Мармалята" до Китен, "Арапя" и близкия до него Птичи остров, "Попският плаж" и "Гаргите" край Царево, "Гръцкото училище" в Созопол; заливите "Свети Стефан" в местността Буджака до Созопол, "Кастрич", недалеч от Синеморец и "Мириус" до нос Маслен нос; скалното образование "Крокодила"; подводният параклис "Св. Никола" и статуята на русалка; "Подводният музей" до Царево; живописните скали „Малките дарданели“ до Варвара и "Каменните кораби" до Синеморец, "Лафинските камъни" и "Перления плаж". На картата са отбелязани и актуалните водолазните центрове, функциониращи по Южното Черноморие.

Атрактивните места за гмуркане по Южното Черноморие Атрактивните места за гмуркане по Южното Черноморие Снимка: Сдружение Приятели на Морето Бургас

Всяко от изброените места за гмуркане е описано, картографирано и документирано със снимков материал. Предстои създаването и описанието и на още дайвинг-спотове, като информацията ще публикува и картографира в създадената вече водолазна карта карта и ще бъдат указани на място.

Доброволците от "Приятели на морето - Бургас" поставиха двадесет и пет указателни табели, като някои от тях съдържат информация и карта за повече от едно място за гмуркане. С реализирането на начинанието, участниците в него се стремят да спомогнат за опознаването на крайбрежието от любителите на родната природа и да допринесат за развитие на водолазния спорт. Интерактивната карта може да разгледате тук.