В най-студената част на годината, сутринта на 20 февруари  в Трън измериха минус 20,8 градуса по Целзий. Градчето се оказа най-мразовитата точка в страната. Призори термометрите в Добрич показаха минус 20 градуса, в Кнежа и Драгоман - минус 19. Сред планинските станции най-ниската стойност е отчетена на връх Ботев - минус 19 градуса, докато на Черни връх във Витоша и на Мусала в Рила показанията са минус 18.

За Добрич минималната стойност не е рекорд, уточнява пред кореспондента на NOVA Надежда Карапанчева ръководителят на Хидрометеорологичната обсерватория в добруджанския град Станислав Рачев. На 5 февруари 1950 година е поставен рекорд с минус 22,6 градуса.

Ледено време в Трън Ледено време в Трън Снимка: НИМХ

Леденото време ще продължи още няколко дни. От североизток ще продължи да нахлува студен въздух, който ще задържа термометрите в ранните часове под минус 10 - минус 15 градуса, до минус 20 в някои райони. Най-ниските темпертури обикновено се отчитат в часовете призори при минимална облачност и тихо време. При такива температури съществува сериозен риск от премръзване, ако човек стои дълго на открито без подходящо облекло.

Към днешна дата рекордът за февруарски студ е минус 35 градуса, измерен в Севлиево през 1950 година, посочват от НИМХ. За датата 20 февруари абсолючният минимум е минус 29 градуса, отчетен през 1932 година в Ихтиман.