Най-студената част на годината приключва и времето постепенно тръгва в ритъма на късната зима. В първата половина на настоящата седмица рано призори термометрите ще падат дълбоко под нулата, но само в отделни точки на Източна България. Дневните температури ще се повишават – в понеделник ще са в интервала 0 – 5 градуса, към сряда – между 5 и 10 градуса.

Леденото време отстъпва Леденото време отстъпва Снимка: NOVA

Периодът ще е с динамична облачност, с условия за мъгли в ниската част на страната. В понеделник и вторник локални валежи от дъжд и сняг ще има във и около планините на Югозападна България. В сряда и четвъртък облачността ще е променлива. Едва в края на седмицата вероятността за валежи щесе повиши.
 
В петък е възможно да превали дъжд за кратко, локално и слабо в Западна България. През почивните дни и на Националния празник 3 март страната ни ще попадне в активната зона на циклон. Ще има валежи от дъжд, които с понижението на температурите ще се обръщат в сняг. По- сериозно натрупване ще има в планините с условия за усложнен трафик по проходите.
 
Температурите по време на валежите няма да падат драстично. В събота и неделя дневните стойности ще са между 9 и 14 градуса, на 3 март – от 4 до 9 градуса.
 
След празниците ще се установи спокойно време без валежи. Сутрините за 2-3 дни ще са с отрицателни температури, до към минус 4 – минус 5 градуса. Денем термометрите ще показват от 5 до 10 градуса на 4 март, с все по-високи стойности след това. Към 9-10 март температурите ще са с пролетни нива – до 19-20 градуса.

Метеорологичната пролет идва в началото на март, а астрономическата през 2025 година настъпва на 20 март.