През изминалата седмица поне 17 души в Кабул са починали заради респираторни заболявания. Афганистанската столица продължава да се задушава в замърсен въздух.
Зам.-министърът на страната д-р Фида Мохамад Пайкан заяви по време на кампания за раздаване на маски за лице, че пациентите с респираторни проблеми, посетили болниците в Кабул за последната седмица, са 8813, от които 17 са починали, съобщи DarikNews.bg.
Kabul Air pollution is getting worse.
— Mustafa Ghaznavi (@ghaznavimustafa) December 2, 2019
Pictures from 19 Oct 2019 & 02 Dec 2019 #Kabul #AirPollution #Afghanistan@SMaiwandi @saadmohseni pic.twitter.com/CGe9HvPAXo
Президента на страната призова да бъдат предприети крути мерки срещу местни стопански обекти, за които се предполага, че допринасят в най-голяма степен за замърсяването на въздуха в Кабул.
Собствениците на обредни зали, обществени бани и др. са предупредени да спрат да горят гуми и пластмаса за отопление, а жителите на града бяха призовани да намалят използването на въглища за отопление и да ремонтират старите автомобили.
Air pollution in #Kabul
— Dawod Mahjoor (@mahjoor123) December 28, 2019
Pollution = Gradual Death pic.twitter.com/tD0nLF4vAk
Според хората, които живеят в Кабул, бедността и липсата на електричество са основна причина за влошаването на качеството на въздуха. Те са на мнение, че проблемът няма да бъде разрешен, докато електричеството и газта не поевтинеят. Гледната точка на властите е, че използването на неконвенционални горива, липсата на зелени пространства, неасфалтираните пътища и незаконните селища са други фактори, допринасящи за смога и замърсения въздух над града.
Прочетете също и: