Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 75 000 партньори в 190 държави, насочени към опазване на планетата ни и съхраняване на живота върху нея.

Мотото на кампанията тази година е “Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие".

Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем, съобщават от Министерството на околната среда и водите.

Дори от домовете си, в условията на социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда.

Време е за смели, креативни и иновативни решения на всички нива – от бизнеса до местните власти и правителствата. Всеки отделен човек също има реално влияние и сила като потребител, избирател и член на общност в името на промяната.

Всеки може да защити и помогне за възстановяването на планетата, като участва в почистване или провеждане на местно събитие, а може да се присъедини към най-голямата гражданска научна инициатива в световен мащаб – Earth Challenge 2020.

 

Денят на Земята се отбелязва за пръв път през 1970 г. и дава тласък на инициативи, в реузлтат на които много държави приемат закони за опазване на околната среда.

През 2016 г. по предложение на ООН историческото Парижко споразумение за изменението на климата е подписано в Деня на Земята.

Прочетете също и:

"Часът на Земята" у нас събра близо 160 хиляди души виртуално