Международен екип учени от Германия, Канада, Дания и Япония е изследвал концентрацията на живак в някои от най-дълбоките части на Тихия океан. Резултатите са стряскащи, защото показват наличие на много високи нива живак, съобщават световните медии.
Живакът съществува в природата естествено, но също така се освобождава в резултат от човешка дейнсост – например при използване на изкопаеми горива.
International study finds unprecedented amounts of mercury in Pacific Ocean https://t.co/3oYVNkY6Ab pic.twitter.com/3DRFuv4Yka
— CTV News (@CTVNews) May 28, 2021
Изследователите са направили първите по рода си директни измервания на живачни залежи до 10 км под повърхността на Тихия океан. Известно е, че живакът се утаява в океанските дълбини, но досега никога не са били правени измервания на повече от 6 км дълбочина.
Екипът е взел проби от падината Атакама край бреговете на Перу и Чили, и падината Кермадек край бреговете на Нова Зеландия.
Според учените е изненадващо голямото количество живак в дълбините на океана и това вероятно е индикатор за общо увеличение на антропогенните емисии на този метал.
От друга страна, те очакват живакът да остане утаен на голяма дълбочина в течение на милиони години. Постепенно тектоничната дейност ще измести метала в земната мантия.
Прочетете също и: