На 31 октомври ще видим второто пълнолуние за месеца, а то се нарича "Синя луна".
Според информация на НАСА, определението за това явление се появява през 40-те години на 20 век. Тогава „Алманахът на фермерите в Мейн“ (най-надеждният източник на климата за всички неща в продължение на почти 200 години) предлага дефиниция на Синята луна, която е толкова объркана, че голяма част от астрономите се затрудняват да я разберат.
According to NASA, a blue moon occurs about seven times every 19 years. https://t.co/54tYFQNi2M
— ABC News (@ABC) October 26, 2020
Явлението не толкова необичайно. То се случва най-често, когато пълнолуние настъпи на първия или втория ден от месец, който има общо 31 дни, тъй като лунният цикъл се повтаря на всеки 29,5 дни.
Последният път, в който наблюдавахме Синя луна, беше на 31 март 2018 г.
DON'T FORGET: Blue moons like the one this month happen about once every two-and-a-half years, according to NASA. This irregularity is how the phrase "once in a blue moon" came to be. https://t.co/0YO2SmJEcp
— WTOL 11 (@WTOL11Toledo) October 29, 2020
Тази година пълнолунието ще настъпи в нощта на 31 октомври, когато много страни празнуват Хелоуин и в Мексико започва Денят на мъртвите.
Може да наричаме второто пълнолуния за месеца "Синя луна", макар и цветът ѝ да е съвсем обичаен. Всъщност естественият спътник на Земята наистина може да изглежда син, но това се случва, единствено когато изригне вулкан.