Международната банка-семехранилище за посадъчен материал е създадена под егидата на ООН, за да съхранява семената на всички селскостопански растения, съществуващи по света. Проектът е финансиран от Норвегия и струва 9 млн. щатски долара.
Всяка държава има собствена част в семехранилището, чиято задача е да предотврати унищожението на семената в случай на планетарна катастрофа, например падане на астероид, ядрена война или глобално затопляне.
Хранилището се намира на дълбочина 120 м и на 130 м над морското равнище на остров Шпицберген от архипелага Свалбард. То е оборудвано с взривообезопасeни врати и шлюзови камери. Хладилна инсталация поддържа температура от -20 до -30°C. Архипелагът Свалбард е най-северната част на Норвегия, покрит с вечно замръзнала почва (пермафрост). Тези условия са идеални за работата на хранилището, в което семената могат да се съхраняват в продължение на хиляди години.
Did you know that the Svalbard global seed vault has more than one million seeds 🌱 from across the world?
— Norway MFA (@NorwayMFA) February 14, 2022
For each time new seeds are added to the vault, global #food security is enhanced. https://t.co/wPKCzGvCDn pic.twitter.com/3W7hdTQ9Gi
Банката за семена се отваря само няколко пъти годишно, за да се ограничи въздействието на външния свят върху образците..
През тази седмица генетични банки от Судан, Уганда, Нова Зеландия, Германия и Ливан депозираха семена на просо, сорго и пшеница, за да обогатят колекциите си.
Today the 🇳🇴 Minister of Int Dev @AnneBeathe_ was present when 22 000 new seed 🌱 samples from 10 gene banks across the world were deposited in the Svalbard Global Seed Vault.
— Norway in Egypt and Libya (@NorwayinEgypt) February 14, 2022
The seed vault contains more than 1 million seeds, contributing to global 🌍 #foodsecurity pic.twitter.com/rOVg7mVebE
В хранилището се съхраняват над 1,1 млн. семена на близо 6000 растителни вида от 89 семенни банки по света, а капацитетът на съоръжението е за 4,5 млн. семена.
По данни на ООН въпреки че в света са култивирани над 6000 различни растения, хората се прехранват основно от три зърнени култури: царевица, пшеница и ориз. Това означава, че при евентуални драматични промени в климата прехраната на хората ще е силно застрашена.
Прочетете и: