Есента на 2024 година е по-хладна от предходните две, но валежите средно за страната са едни от най-малките за последните 4 години, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.
Средната сезонна температура е над климатичната норма. Средните температури на дневна база са над нормата през по-голямата част от септември и октомври, както и в началото на ноември. Относително студено е около средата на октомври и през по-голямата част от ноември. Най-високата измерена температура е 37.0 градуса по Целзий (°С) в гр. Дългопол, обл. Варна, на 3 септември и в гр. Раднево, обл. Стара Загора, на 4 септември.
Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 9.3 °С на 8 ноември в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16.4 °С на връх Мусала на 24 ноември. Септември и октомври 2024 г. са по-хладни от септември и октомври 2023 г., а ноември 2024 г. е най-студеният месец ноември от 2012 г. насам.
Сезонните количества валеж в по-голямата част от страната са под или около климатичната норма. Най-големи отрицателни отклонения се наблюдават в западната част на Горнотракийската низина и на Дунавската равнина, а най-големи положителни – в най-източните и най-западните райони на страната. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 195 мм от дъжд в с. Граматиково, обл. Бургас, на 1 септември. От средата на октомври до средата на ноември има почти едномесечен безвалежен период.
Септември и октомври 2024 г. са с повече валежи от септември и октомври 2023 г., но октомври 2024 г. остава един от най-сухите месеци октомври в България през 21. век. Ноември 2024 г. е с по-малко валежи от ноември 2023 г., но с повече валежи от много сухите месеци ноември на 2021 и 2020 г.
Опасни явления
На 11 септември вследствие на интензивните валежи в североизточните райони са регистрирани наводнения. Във Варненско най-засегнат е гр. Белослав, където от калните порои са пострадали 52 домакинства. Най-голямата интензивност на валежа е 20 мм за 5 минути. В община Белослав е обявено частично бедствено положение. В гр. Каварна, област Добрич, 24-часовото количество валеж е 80 мм (л/кв.м). Нарушени са водоснабдяването и електрозахранването на части от града и околните села, наводнени са приземни етажи, нанесени са сериозни щети по плажната ивица и градската инфраструктура.
На 20 и 21 ноември от бурни ветрове в Северна България са нанесени материални щети в областите Монтана и Враца. Временно е спряно движението в пристанище Русе и по Дунав мост.
На 30 ноември вечерта от силен вятър са нанесени щети по сгради в източните квартали на гр. Перник, има прекършени дървета.