Ново проучване установява, че най-високият ледник на Еверест се топи с бързи темпове вследствие изменението на климата. Ледникът South Col е загубил над 54 м от ледената си покривка през последните 25 години. Ледникът, намиращ се на около 7906 м височина, изтънява 80 пъти по-бързо, отколкото при образуването на ледената му покривка, съобщава Live Science.
Ледът, за чието натрупване са били необходими около 2000 г., се топи от 90-те години на миналия век, е заключението на специалистите. Дебелата снежна покривка на ледника е ерозирала, като основният черен лед е изложен на слънце, което ускорява процеса на топене
The glacier on Everest is melting 80 times faster than it first took the ice to form on the surface.
— Varoglu (@g_Varoglu) February 5, 2022
It's terrifiying...https://t.co/47d7zmErTQ
Проучването дава отговор на един от големите въпроси – дали най-високите ледници на планетата са повлияни от изменението на климата, причинено от човека. Отговорът е категорично да.
Според авторите на изследването бързото топене на ледниците може да увеличи броя на лавините на Еверест и да направи терена по-коварен за алпинистите, защото повече скална основа остава открита.
Хималайската планинска верига осигурява питейна вода на милиони хора и ако други ледници в региона, а и по целия свят, започнат да се топят, то капацитетът им да осигуряват вода за пиене и напояване значително ще намалее.
The highest glacier on Mount Everest is melting at a rapid pace due to #climatechange. Ice that took 2,000 years to form has melted in 25 years: https://t.co/WYSZmMI7p4
— Mike Hudema (@MikeHudema) February 8, 2022
We're in a #ClimateEmergency. We must #ActOnClimate #ClimateCrisis #climate #energy #GreenNewDeal pic.twitter.com/lIOxR1Gf9t
Експертите призовават бъдещите изследвания да се фокусират върху състоянието на другите ледници на покрива на света. Миналата година екип от френски изследователи стигна до заключението, че световните ледници се топят с ускорени темпове.
Global warming is melting several decades of Mount Everest’s ice accumulation annually. https://t.co/KvnU38HmgE
— Climate Signals (@ClimateSignals) February 7, 2022