Световната метеорологична организация публикува доклад, в който се прави обзор на валежите и засушаванията по света през последните 20 г. Специалистите са изчислили, че продължителността на сушите и техният брой са се увеличили с една трета, а бедствията вследствие наводнения са нараснали със 130%.
Според Петери Таалас – генерален секретар на организацията, моделите на валежите по света са изменени заради повишаването на температурите, а това променя селскотопанските сезони и пряко влияе върху изхранването и здравето на хората.
Водните запаси на планетата на повърхността и в подпочвената зона (вкл. почвената влага, снега и леда) намаляват с 1 см годишно през последните 20 г. – особено засегнати са Антарктида и Гренландия. Прясната вода на Земята съставлява едва 0,5% от всички водни ресурси.
През 2018 г. без достъп до вода за минимум един месец са били 3,6 млрд. души. Според доклада до 2050 г. цифрата ще нарасне до 5 млрд. души. През 2020 г. без достъп до безопасна питейна вода в света са били 2 млрд. души.
#ClimateChange threatens us all and often plays out through water:
— World Meteorological Organization (@WMO) October 5, 2021
Extreme rainfall, floods, drought, glacier and ice melt etc
We need better water management, monitoring, early warnings and investment.
We are not doing enough to avert the looming crisis.https://t.co/YhOPw5hF8c pic.twitter.com/x6qXdL2UL4
Авторите на доклада обръщат внимание на необходимостта от интегрирано управление на водните ресурси в световен мащаб, а също и в системи за ранно предупреждение за суша и наводнение в най-слабо развитите страни в риск.
Прочетете и:
Децата ни ще станат свидетели на много повече природни бедствия от сегашните