Гренландия – "зелена земя" на датски, в наши дни е такава само на име, но ново проучване показва, че обширният арктически остров навремето – вероятно преди около милион години, не е бил покрит с лед, предават световните медии.
До този извод стигат учени, след като откриват растителни вкаменелости в проби от лед, забравени от десетилетия и открити случайно във фризер в Копенхаген.
Изследването е публикувано в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".
New evidence suggests Greenland was once a much warmer and greener place than we know today. What it took in the past to melt the ice and cover it with plants could be critical for predicting how the Arctic will respond to climate change in the present day https://t.co/MQW7DA7gp4
— CNN International (@cnni) March 17, 2021
"В пробите успяхме да идентифицираме мъх, клонки и идеално запазени цели листа – растителност, срещана на брега в южната част на Гренландия, както и в тундрата или тайгата", казва климатоложката Дорте Дал-Йенсен от университета на Копенхаген.
Изследователите са на мнение, че пробите са взети от леда на около километър дълбочина. Трудно е да се датират с точност растителните вкаменелости, но изследването на един от изотопите позволява по-прецизна оценка.
"След като измерихме изотопите на водата в леда, установихме, че ледената покривка е останала непокътната през последните около милион години, но преди това Гренландия не е била покрита с лед", разказва Дал-Йенсен.
A long-lost core of earth drilled up from beneath mile-thick ice in northwestern Greenland in the 1960s has shown that in the past 1 million years — and perhaps as recently as 400,000 years ago — it was once home to a vegetated landscape. https://t.co/hMFZVVuMnW
— WTOP (@WTOP) March 17, 2021
Изчислено е, че ако ледената покривка на Гренландия се разтопи, височината на морското равнище ще се повиши с около 6 метра, което ще постави в риск повечето крайбрежни градове, включително Ню Йорк и Маями. Именно затова учените се стремят да предскажат възможно най-точно реакцията на леда към температурните колебания в резултат на глобалното затопляне.
Разбирането за това как се е променял ледът в Гренландия през различни епохи от съществуването на Земята е от голямо значение за подобни изследвания. Новото проучване предоставя най-убедителните доказателства, че Гренландия е по-крехка и уязвима за климатичните промени, отколкото се смяташе досега, и е изложена на сериозен риск от необратимо топене, смятат учените.