През втората половина на април предстои да видим и другото лице на пролетта – с повече облаци, по-чести валежи и температури, близки до обичайните за сезона.
В началото на седмицата ще е кулминацията на подранилото априлско лято с дневни температури, които в Дунавската равнина ще достигнат нетипичните за сезона 33-34 градуса.
Облачността над страната в понеделник ще е минимална – динамична, рехава и висока. Вятърът ще е южен, с умерени пориви, които ще се засилват в следващите дни.
Във вторник ще остане топло, макар че през деня облачността ще се увеличи и привечер ще превали с гръмотевици. Процесите ще продължат да се развиват в сряда с висок риск от пролетни бури с градушки.
В отделни точки на Северна България ще се акумулират значителни количества валеж с потенциал за наводнения.
Във вторник и сряда преносът на топъл въздух от Средиземноморието ще е причина за повишаване на концентрацията на пустинен прах в атмосферата. Макар и интензивно, запрашаването ще е краткотрайно – северозападният вятър в сряда бързо ще изчисти въздуха.
През втората половина на седмицата валежите ще продължат. Ще нахлуе и студен въздух, с който температурите призори в обичайно студените места ще паднат до стойности, близки до нулата, с потенциал за слани.
В този период по планините ще превали сняг – обилно и с натрупване във високия планински пояс и символично в по-ниските райони. Дневните температури ще се върнат към нива между 13 и 18 градуса.
Първата половина на последната априлска седмица ще остане по-хладна и с валежи. Дневните температури ще са в интервала 12-17 градуса.
С приближаването на почивните дни облаците ще се разкъсват по-често, валежите ще са оскъдни, а температурите ще се повишат до нива между 20 и 25 градуса.
Още за времето:
Бум на ухапвания от кърлежи във Варна
Нивото на река Урал се покачи до нови рекордни стойности
НИМХ: 2023 г. е най-топлата година в България от близо 1 век