Няма данни за превишени стойности на замърсяване в района на българското черноморско крайбрежие след разрушаването на язовир „Нова Каховка , разположен на река Днепър в Украйна, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).

Това показват данните от засиления мониторинг, който министърът на околната среда и водите Юлиян Попов възложи на 8 юни във връзка с инцидента.

От Министерство на туризма потвърждават, че всички плажове по българското Черноморие са чисти и безопасни за туристите.

 

 

Мониторингът проследява потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели – нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий.

Установеното замърсяване е единствено в района на Одеса, като Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е възложило математическо моделиране на потенциалното разпространение на петното към българското Черноморие.

Българските власти са в готовност да реагират своевременно на всяка потенциална тревожна ситуация, свързана със замърсяване на българските крайбрежни морски води.

 

 

На 6 юни стана ясно, че стената на големия язовир „Нова Каховка“ в контролираната от Русия част на Херсонска област в Украйна е била разрушена. Повече от 2700 души са били евакуирани от наводнените райони.

След наводненията по поречието на река Днепър има опасения от хуманитарна и екологична катастрофа. Световната програма по прехраната на ООН предупреди за негативните последици за глада по света от унищожаването на Каховската ВЕЦ.

Още по темата:

Над 300 удавени животни след взрива на язовир „Каховка”

 

Източник: БТА