Застудяването на Земята преди 34 млн. години е поради ниското ниво на атмосферния въглероден диоксид – това е изводът на учени от университета в Бристол, цитирани от информационните агенции.
През еоцена (преди около 40 млн.години) Антарктика е била покрита с гори, но през олигоцена (преди около 34 млн. години) тези гори са били заменени от дебел слой лед и в този вид виждаме Антарктика в наши дни.
Информацията как се е случила тази промяна почти няма. Университетските учени са използвали молекулни фосили, запазени в древни находища на лигнитни въглища от югоизточния австралийски басейн Гипсланд, за да съберат данни как се е променила температурата на почвата по време на атмосферния преход. Тези забележителни находища обхващат над 10 млн. години от историята на Земята.
Scientists have discovered that a decline in CO2 cooled the Earth’s climate over 30 million years ago.
— Bristol University 🎓 (@BristolUni) August 3, 2021
However the Earth’s transition from greenhouse to icehouse could be partially reversed in the next centuries due to the anthropogenic rise in CO2. 🔥https://t.co/ljnlqIydjS pic.twitter.com/kua8oRdVKJ
Проучването установява, че температурата на земната повърхност и на водата в океаните са започнали да се охлаждат с по около 3°C.
Учените направили компютърни симулации на климатични модели, за да се опитат да разберат защо температурата е започнала да спада. Така станало ясно, че само симулации, които включват спад на атмосферния въглероден диоксид, могат да възпроизведат охлаждане в съответствие с данните за температурата, възстановени от проучването на древните въглища.
Тези резултати предоставят допълнителни доказателства, че атмосферният въглероден диоксид играе решаваща роля в промяната на климата на Земята, включително образуването на антарктическия леден щит.
Прочетете и:
Човешката дейност променя климата, но не към добро