На 25 декември НАСА, Европейската космическа агенция и останалите партньори на проекта, след няколко отлагания на старта, най-сетне успешно изведоха в космоса новия космически телекоп "Джеймс Уеб", съобщава Vesti.bg.

Проектът за нов космически телестоп, който да замени ветерана "Хъбъл", датира от 1996 г. Първоначалната оценка е за цена от около 500 млн. долара. След години на преработка и преизчисления разходите се увеличават драстично. Преобладаващата част от парите са осигурени от НАСА. Самият телескоп буквално е златен, тъй като 25 кв. м от неговата площ са покрити с общо 48,25 гр. злато.

 

В момента "Джеймс Уеб" пътува към своята орбита, която се намира на около 1,6 млн. км от Земята – за да се позиционира в нея, на телескопа ще е нужен около месец.

През това време той постепенно активира модулите си – вече са разгънати слънчевите пана, активирана е и комуникацията. Предстои постепенното разгъване и активиране на уредите и огледалата.

 

След като застане в орбита, ще се проведат серия тестове, за да е сигурно, че всичко работи – това ще отнеме около шест месеца. Неговият предшественик "Хъбъл" има проблем с едно от основните си огледала, което "изкривява" светлината, но учените успяха да намерят начин да компенсират софтуерно проблема, а по-късно астрономи ремонтираха телескопа. Подобен ремонт няма да е възможен за "Джеймс Уеб".

Телескопът "Хъбъл" е в ниска околоземна орбита и до него могат да стигнат астронавти, за да го ремонтират.  "Джеймс Уеб" обаче  ще се намира много по-далеч и никой няма да го види повече, но ще видим много впечатляващи гледки, когато започне да функционира.

"Джеймс Уеб" е много по-мощен от "Хъбъл" и за да има възможно най-малко смущения, е на по-далечна орбита в сянката на Земята. Той ще може "да вижда" как се формират звезди през облаците прах, ще предложи безпрецедентна точност на наблюденията и изчисленията, ще има възможност "да погледне" черни дупки отблизо, както и да открие много повече галактики и планетарни системи.

 


С негова помощ ще бъдат преразгледани много от основните открития на астрономите, за да бъдат потвърдени. Амбицията е "Джеймс Уеб" да "погледне" 13,7 млрд. години назад до 100 млн. години след раждането на Вселената. Сред най-смелите очаквания е откриването на обитаеми и дори обитавани други планети, но това не е основната му цел. Главната задача е опознаване на процесите на Вселената по-добре от всякога.

Официалната мисия на телескопа трябва да продължи 5 – 10 години, което е доста кратък срок, като се има предвид колко години отне разработката и изграждането му. Наблюденията с "Джеймс Уеб" ще са доста по-бързи и прецизни, защото той е в състояние да събира, обработва и изпраща в пъти повече информация от "Хъбъл".

Напълно възможно е при успех мисията му да бъде продължена.