Откакто стана ясно, че коралите от Големия бариерен риф загиват от повишаването на температурите, ученит неспират да търсят начини да спрат този процес. Сега австралийски учени съобщават за своя проект за спасяване на коралите.
Изследователите смятат, че ако слънчевата светлина над Големия бариерен риф се намали с 6% през лятото, то избелването ще бъде ограничено около 50 – 60% за подводната екосистема. Те впръскват капки океанска вода в небето, които се изпаряват, като в атмосферата остават само малки солни кристали. Парата кондензира около кристалите и се образуват облаци.
Облаците намалявят слънчевото греене и биха били полезни, когато коралите са изложени на горещи вълни, за да се понижи температурата на водата над рифа.
Методът обаче не дава трайно разрешение на проблема със затоплянето на окенската вода и избелването на коралите, ако не бъде комбиниран с други мерки за ограничаване на негативното влияние на климатичните промени.
https://t.co/vo5KSNYhpi
— David Bellamy 🇬🇧 (@DavidBellamyUK) September 29, 2021
What is the response to record coral on the Great Barrier Reef?
The double down on climate alarmism, of course….
В същото време Австралийският институт по морска наука съобщи за рекорден растеж на корали в Големия бариререн риф – факт, който изненадва учените, които следят с тревога състоянието на рифа.
Прочетете и:
За 75 години: площта на кораловите рифове е намаляла двойно