Лятото в северното полукълбо на Земята наближава, но тази година сезонът на горските пожари в Арктика може да започне преждевременно, съобщиха от европейската служба за изменение на климата "Коперник".
Изследвания сочат, че времето в северното полукълбо значително се е затоплило в последните години. През изминалите две седмици чрез сателитни снимки са били установени новопоявили се огнища в няколко района. Вероятно мащабните горски пожари ще се увеличат заради по-високите средни температури от последните месеци.
Обичайно пожарната активност отвъд Арктическия кръг стартира през началото на май и постепенно се засилва в началото на юни. Активността през 2020 г. се оказва приблизително същата като тази в периода 2003-2019 г.
‘Zombie fires’ are erupting in Alaska & likely Siberia, signaling
— Climate Watcher Masked (@pmagn) May 29, 2020
"we may see cumulative effect of last year’s fire season in Arctic which will feed upcoming season.. could lead to large-scale, long-term fires across same region once again" https://t.co/lKeWq7hnNG
Вследствие на климатичните промени през април тази година в Сибир беше отчетена температура с 12 градуса по-висока от средната месечна стойност за 1981-2010 г. Тенденцията на затопляне се запази и през май. В Русия изминалата зима беше необичайно топла. Средните температури през януари и февруари бяха по-високи от предходните години.
Опасенията на специалистите са, че е възможно топлият въздух от Сибир може да се разпространи из всички райони на Арктика. Това не може да е причина за възникването на горски пожари, но създава ниско ниво на влажност, което от своя страна допринася за бързото разпространение на пламъците след появата им.
Въпреки топлото време, почвите в повечето райони на Арктическия кръг са достатъчно влажни, беше установено след мониторинг. Ситуацията е различна единствено в Североизточен Сибир, тъй като влажността на почвата там е под средното ниво.
Прочетете също и:
Глобалното затопляне се ускорява заради ураганите