Габрово и Трявна са все още в бедствено положение след бурята, която отне живота на двама души и прекъсна тока на над 70 хил. души в четвъртък.

Четвърти ден след бурята без ток са около 20 села в Тревненско и две села в Габровско, предаде БНР.

Днес продължава разчистването на дървета и на паднали отломки от сградите.

Премахнати са опасните елементи от строителното скеле, от което по време на бурята трагично загина 34-годишна жена.

За сигурността на учениците, тъй като все още има необезопасени сгради, днешният ден е неучебен.

Започват огледите на пострадалите жилища, за които собствениците им са подали искания за възстановителна помощ.

Щетите ще бъдат оценявани от комисии, в които влизат представители на общината, пожарната служба и лицензирани оценители.

Кметът на Дряново Иван Николов днес в 9.50 ч. е отменил бедственото положение в общината,

обявено на 14 март заради ураганните ветрове и причинените от тях тежки щети, съобщиха от общинската администрация.

Отмяната на бедственото положение е станала след заседание на кризисния щаб в администрацията, на което са изслушани докладите на институциите, ангажирани с неотложните аварийно-възстановителни работи.

В сбота по обед е било възстановено водоподаването в общината, а в неделя около 17.00 ч. - и електрозахранването към всички абонати на "Енерго Про" в населените места. Почивните дни са преминали без сигнали за инциденти и възникнали пожари.

Прогнозата на Министерството на околната среда и водите за

критично покачване на Дунав

днес също остава в сила. Областните управители бяха предупредени още преди четири дни да подготвят предварителни мерки, в случай че нивото на реката надвиши границата за опасност от наводнения.

Отводнителната помпена станция "Видин-Кошава" бе пусната в действие още в нощта срещу неделя.

Нивото на река Дунав при Видин достигна 744 сантиметра, като за последното денонощие се е повишило с 28 сантиметра, съобщават от хидрометеорологичната станция в Ново село. Повишение на нивото на реката с 8 сантиметра е регистрирано днес и при Ново село.

Състоянието на защитните диги във Видин е добро, съобщи Димитър Йоцов - ръководител на хидротехническия район. Всички защитни съоръжения по поречието са проверени от експерти от ХТР-Видин.

Ако нивото на река Дунав премине 750 сантиметра, ще бъде обявена първа степен на готовност от плана за реагиране при високи води на река Дунав.