На 2 януари Земята достигна най-високата си скорост за годината - 110 700 км/ч. или 30,75 км/сек., съобщава АС, цитирана от DarikNews.bg.
Този феномен се нарича „перихелий“ и означава момента, в който Земята е по-близо от всякога до Слънцето, на около 147 093 051 километра.
Противоположната фаза се нарича "афелий" и се случва, когато Земята е най-отдалечена от Слънцето. През 2021 г. това ще настъпи на 5 юли, когато планетата ще е на 152 100 375 километра от звездата.
✨ This new year comes with cosmic treats! In January, our planet will be at its closest point in orbit around the Sun, known as perihelion. We’ll also get a chance to see Uranus near the Moon and Mars and spot a fast-moving Mercury. 🔭
— NASA JPL (@NASAJPL) December 31, 2020
Skywatching tips: https://t.co/HTlEpZ1khX pic.twitter.com/bx3WduD7ue
На пръв поглед изглежда странно, че когато Земята е най-близко до Слънцето, обикновено имаме най-студените зимни температури за годината, но истината е, че това е съвсем нормално.
Причината се дължи на наклона на оста на въртене на планетата. Когато северното полукълбо е по-близо до Слънцето през зимата, времето е по-студено, отколкото в южното полукълбо. Същото е обяснението и за това, че лятото е по-малко горещо в северното полукълбо сравнено със същия сезон в южното.