В новинарските емисии често се споменават парниковите газове и парниковият ефект като причина за глобалното затопляне. Какви всъщност са тези газове и защо допринасят за затоплянето на Земята, обясняват от UN News.
1. Какво представлява парниковият ефект?
Повърхността на Земята поглъща малко под половината от слънчевата енергия, докато атмосферата поглъща 23%, а останалата част се отразява обратно в космоса. Естествените процеси гарантират, че количеството входяща и изходяща енергия е еднакво, като температурата на планетата остава стабилна.
Човешката дейност обаче води до увеличаване на емисиите на т. нар. парникови газове, които – за разлика от други атмосферни газове като кислород и азот, се задържат в атмосферата. Тази енергия се връща на повърхността, където се абсорбира отново. Тъй като в планетата влиза повече енергия, отколкото излиза, повърхностните температури се повишават, докато се постигне нов баланс.
CO2 and methane are greenhouse gases that trap heat as concentrations increase they will cause the climate to warm
— Dick Mackintosh🌹#IStandWithJeremyCorbyn (@DickMackintosh) February 7, 2022
The increased energy trapped corresponds exactly to the wavelengths of energy trapped by CO2 and methane, proving exactly where that heat energy comes from pic.twitter.com/yW68bL0rTM
2. Защо затоплянето има значение?
Повишаването на температурата има дългосрочни, неблагоприятни ефекти върху климата и засяга всички природни системи. Ефектите включват увеличаване на честотата и интензивността на екстремните метеорологични явления – включително наводнения, суши, горски пожари и урагани – които засягат милиони хора и причиняват огромни икономически загуби.
„Емисиите на парникови газове, причинени от човека, застрашават здравето на хората и околната среда“, казва Марк Радка, ръководител на клона за енергия и климат на Програмата на ООН за околната среда (UNEP).
Емисиите на парникови газове са от решаващо значение за разбирането и справянето с климатичната криза: въпреки първоначалния спад поради пандемията от коронавирус, последният доклад на UNEP за разликата в емисиите показва възстановяване и прогнозира катастрофално повишаване на глобалната температура от поне 2,7°C през този век, освен ако държавите не направят много по-големи усилия за намаляване на емисиите.
Емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени наполовина до 2030 г., ако искаме да ограничим глобалното затопляне до 1,5°C в сравнение с прединдустриалните нива до края на века.
3. Кои са основните парникови газове?
Водната пара има най-голям общ принос за парниковия ефект, макар че почти цялата водна пара в атмосферата идва от естествени процеси.
Въглеродният диоксид (CO2), метанът и азотният оксид са основните парникови газове, за които хората трябва да се притесняват. Въглеродният диоксид остава в атмосферата до 1000 години, метанът – около десетилетие, а азотният оксид – приблизително 120 години.
Измерен за 20-годишен период, метанът е 80 пъти по-мощен от въглеродния диоксид причинител на глобално затопляне, докато азотният оксид е 280 пъти по-мощен.
4. Как човешката дейност произвежда тези парникови газове?
Въглищата, петролът и природният газ продължават да се използват на много места по света. Въглеродът е основният елемент в тези горива и когато се изгарят за генериране на електричество, пренос на енергия или осигуряване на топлина, те отделят CO2.
Добивът на нефт и газ, въгледобивът и депата за отпадъци генерират 55% от причинените от човека емисии на метан. Приблизително 32% от причинените от човека емисии на метан са с източник преживните животни, чиято храна ферментира в стомасите им. Разлагането на оборския тор е друг земеделски източник на газа, както и отглеждането на ориз.
Емисиите на азотен оксид, причинени от човека, до голяма степен произтичат от селскостопански практики. Бактериите в почвата и водата естествено превръщат азота в азотен оксид, но използването на торове и оттичането допринасят за този процес, като внасят повече азот в околната среда.
The global food system — a vast web of industries and processes that stretches from seed to pasture to packaging to supermarket to trash dump — produces at least a third of all human-caused greenhouse gases.https://t.co/Foe6Zqqehe
— Greenpeace (@Greenpeace) February 8, 2022
Флуорираните газове – като хидрофлуоровъглеводороди, перфлуоровъглеводороди и серен хексафлуорид – са парникови газове, които не се срещат естествено. Въглеводородите са хладилни агенти, използвани като алтернатива на хлорофлуоровъглеводородите (CFC), които са премахнати постепенно благодарение на Монреалския протокол. Останалите имат промишлена и търговска употреба.
Въпреки че флуорираните газове са много по-малко разпространени от другите парникови газове и не разрушават озоновия слой като CFC, те все още са много мощни. За период от 20 години потенциалът за глобално затопляне на някои флуорирани газове е до 16 300 пъти по-голям от този на CO2.
5. Какво можем да направим, за да намалим емисиите на парникови газове?
Преминаването към възобновяема енергия, поставянето на цена на въглерода и постепенното премахване на въглищата са важни елементи за намаляване на емисиите на парникови газове. В крайна сметка са необходими по-силни цели за намаляване на емисиите, за да се запази здравето на хората и околната среда в дългосрочен план.
По време на климатичната среща в Глазгоу през ноември 2021 г. (COP26) Европейският съюз и Съединените щати стартираха инициатива за намаляване на метановите емисии – над 100 държави поеха ангажимент до 2030 г. да намалят с 30% от емисиите на метан в секторите на горивата, селското стопанство и отпадъците.
Правейки избор, който има по-малко вредно въздействие върху околната среда, всеки човек може да бъде част от решението и да повлияе на промяната.