Изследване сочи, че през последните години лидерите и жителите на множество малки островни нации като Кирибати и Тувалу предупреждават, че климатичните промени са съществена заплаха за родните им места. Опасенията им са свързани с това, че островите могат да изчезнат под покачващите се в резултат на глобалното затопляне морета, съобщават световните медии.
#Climatechange is often cited as an existential threat to small, low-lying island states - but they have a natural defence mechanism against rising seas, according to a new study @PlymUni l #Climate https://t.co/Fo33rl6kVQ
— Thomson Reuters Foundation News (@TRF_Stories) June 11, 2020
Авторите на изследването са от университета на Плимут. Те смятат, че малките, ниско разположени острови, разпръснати из Тихия океан и Карибите, които се смятат за най-уязвимите за последствията на глобалното затопляне, най-вероятно ще се адаптират и ще се издигнат над нахлуващите вълни.
В обхвата на изследването влизат коралови острови като Малдивите и Маршаловите острови, където беше установено, че приливите и отливите местят утаечните слоеве, създавайки по-висока кота. Това е процес, който може да ги запази обитаеми, Герд Маселник, ръководител на проучването.
Low-lying island states are judged to be at greatest risk from increasingly powerful storms and rising oceans, with some making preparations to resettle their people within decades. #ClimateChange @htTweets https://t.co/nfOGvcsbso
— HT Life&Style (@htlifeandstyle) June 11, 2020
От години ниско разположените островни нации се смятат за изложени на повишен риск от все по-мощните бури и покачващите се океани. Голяма част от тях са започнали да се готвят за изселване на местообитанията си в близко бъдеще, други строят крайбрежни стени или местят домовете си на по-голяма височина.
Прочетете също и:
Климатичните промени напредват бързо
С 20% е намалял дебитът на река Колорадо
Германия, Филипините и Япония са най-засегнати от промените в климата