Известно е, че есента е сезон, през който хроничните стомашни заболявания напомнят за себе си. Причината е, че хормонът мелатонин, който контролира съня, регулира и секрецията на стомашния сок. А през това време той е значително понижен в организма.
Едно от най-коварните заболявания, които могат да се обострят през есента, е гастритът. Има няколко вида гастрит. В зависимост от симптомите можете да определите какъв е.
Хроничният гастрит се развива постепенно и причинява дългосрочни усложнения. Той води до изтъняване на стомашната лигавица и постепенно увеличаване на възпалителните клетки. Острият гастрит се появява внезапно и продължава за по-кратки периоди от време, но може да причини тежки симптоми по време на активен епизод. Атрофичният гастрит е форма на хроничен гастрит, който причинява постепенна загуба на стомашни жлезисти клетки, които се заменят с чревна и фиброзна тъкан. Тъй като стомашната лигавица се променя, рискът от малабсорбция/дефицит на хранителни вещества и реакции на автоимунно разстройство се увеличава.
Възможно е някои хора с гастрит да нямат никакви симптоми, но както острият, така и хроничният могат да причинят коремна болка, гадене, повръщане, а понякога и повдигане, подуване на корема, загуба на апетит и лошо храносмилане.
За да се предпазим от стомашни усложнения през есенния сезон, е добре да спазваме някои правила. Това ще ни помогне да избегнем неприятности или поне да облекчим състоянието си. От Edna.bg ни съветват как да направим това:
На първо място трябва да избягваме нередовното хранене. Добре е да не преяждаме вечер, което се редува с гладуване и жажда през деня. Трябва да избягваме и хапването набързо на нещо сладко или мазно, прибързаното тъпчене с недосдъвкана, прекалено студена или прекалено гореща храна.
Честата употреба на алкохол също вреди – това дразни стомашната лигавица и причинява т.нар. повърхностен гастрит, който постепенно преминава в хроничен.
Редовно яжте кисело мляко, моркови, тиква и броколи, карфиол – но изключете цвеклото, фасула и граха. Пийте компоти и избягвайте плодове и сокове от рода на боровинки и портокали.
Забравете за захарта и сладката. Консумирайте мед, нетлъсто месо и риба. Избягвайте пърженото, а яжте варени или печени храни. Много помагат кашите, особено овесената.
Експериментирайте, за да видите дали консумацията на пикантни храни влошава симптомите на гастрит. Важно е да проследите симптомите си, за да разберете по-добре как ви влияят обичайните за гастрит храни – включително алкохол, кофеин, домати, чай, цитрусови плодове, млечни продукти, мента и черен/червен пипер.
Прочетете също:
Ето едни от най-важните витамини за есента
10 храни за перфектно здраве през есента
Какво да ядем срещу есенна депресия