Както беше съобщено по-рано, сондата OSIRIS-REx успя да се справи със задачата да засмуче почвени проби от повърхността на астероида Бену. Според информация от световните медии, събраните почвени частици са толкова много, че се изсипват от контейнера, в който са засмукани.
Специалистите предполагат, че по-голям скален къс пречи на капака на контейнера да прилепне плътно. Поради това е възможно доста от събрания материал да се изгуби, което не е желателно.
Сега на учените се налага да направят промени в програмата на мисията, като ограничат движенията на модула. Планираното измерване на количеството събрани проби няма да се осъществи на този етап, а те ще бъдат преместени в специален контейнер.
Освен това се отменя предвиденото активиране на двигателя на сондата, с което се целеше да се забави нейнта скорост.
NASA has released the first up-close images taken by the OSIRIS-REx spacecraft during its touch and go landing on asteroid Bennu yesterday.
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) October 21, 2020
Preliminary data indicate the spacecraft was in contact with the asteroid's surface for approximately 6 seconds.https://t.co/t9Psl64vi5 pic.twitter.com/uRMAU8Mjmn
Специалистите от НАСА са доволни от свършеното до момента, въпреки възникналия проблем и се надяват да успеят да извлекат вдъхновяваща научна информация от събрания почвен материал от Бену.