Пчеларството в Тунис усеща "ударите" от изменението на климата. Местните пчелари казват, че покачващите се температури и продължителната суша са заплахи за популацията на насекомите и производството на мед в цялата страна, разказват от Voice of America.
Пчеларят Билал Слиман споделя, че предходните години климатът е бил подходящ и пчелите са се размножавали без допълнителна намеса. Но през последните пет години ситуацията значително се е променила. Той загубил около 65 кошера или 70% от целия му бизнес.
Кризата надхвърля предизвикателствата, пред които са изправени отделните пчелари. Тя засяга цялата индустрия в Тунис. Между 2021 г. и 2022 г. регионът е загубил около 50% от кошерите си, съобщава Уахид Бен Фаджани, ръководител на Организацията за земеделско развитие за пчеларите. Фуражът също е намалял заради сушата, а евкалиптовите дървета са силно засегнати от различни заболявания и опустошителните пожари.
Свиването на производството на мед, съчетано с нарастващите разходи, е довело до по-високи цени и намаляване на доходите на производителите. Уалид Нагара казва, че средното производство на мед в неговата ферма е намаляло наполовина. Местните хора са на мнение, че ако не се води борба с климатичните промени, това ще доведе до устойчиви болести сред пчелите.
Към 2023 г. пчеларската индустрия в Тунис включва около 13 000 пчелари, които притежават 305 000 кошера. Приблизително 75% от тези пчелари съобщават за намалено производство, сочат данните на тунезийското министерство на земеделието, цитирани от VOA.