Заради нестабилните метеорологични условия в страната през последните дни Планинската спасителна служба (ПСС) при БЧК съветва всички любители на планината да избягват да предприемат преходи, особено във високите части.
ПСС препоръчва туристите да следят прогнозата за времето и да се съобразяват с нея при излизане в планината, да са добре екипирани, да спазват предварително уточнения маршрут и да носят в себе си заредени мобилни телефони. От там поясниха и какво да правим при гръмотевична буря.
Поведение при движение в гръмотевична буря:
- Избягвайте движение по била и ръбове, особено ако те са остри; пресичането на големи открити пространства също увеличава риска.
- Не преминавайте през върхове или изолирани височини, дръжте се на разстояние от изолирани дървета, големи метални предмети, далекопроводи, реки и водни басейни.
- Ако се намирате на било – напуснете го по най-бързия начин, като не пренебрегвате сигурността на придвижване.
- Движете се на дистанция един от друг (няколко метра), а не в пакет.
Ако прецените, че е по-добре да изчакате края на бурята:
- Спрете на сравнително безопасно място (не на било или друга изпъкнала форма на релефа).
Избягвайте единични дървета, постройки, необезопасени с гръмоотвод, извори или водни басейни.
- Запазете дистанция от скалата при търсене на подслон.
- Оставете поне на десетина метра от вас по-големите метални предмети.
- Застанете в седнало положение (върху раницата или друга изолираща подложка) със събрани стъпала, коленете обхванати с ръце.
За този петък от НИМХ обявиха предупреждения за опасно време в 16 области на страната. Каква е прогнозата за следващите няколко дни четете ТУК.
Още за времето:
Дърво с изгнили корени падна и рани момиче в София