В навечерието на Фестивала на зелениката (10-11 май), експерти от природен парк "Странджа" са подбрали туристически маршрути, които предлагат възможност да се види уникалното за страната растение.

Туристически маршрути за странджанската зеленика Туристически маршрути за странджанската зеленика Снимка: ПП Странджа

Първият маршрут е дълъг и с цъфтящи зеленики. Разходката отнема около 6 часа. Трасето тръгва от с. Резово - Чардакът - Старите колиби /Докимата/ с цъфтящи зеленики - Осенов гьол - Тумбата - Чаирите - Иванов  проход - Резово.

Вторият туристически маршрут е богат на живописни крайморски гледки по най-южния участък от българското Черноморие, с характерни крайбрежни скални образувания от вулканичен произход. Тук имате възможност да посетите късноантичната и средновековна крепост Кастрич, разположена на едноименния скалист нос и близо до плаж със същото име. На връщане към Резово ще минем през типичните за тази част от Природен парк “Странджа” дъбови гори, както и през открити пространства обитавани от различни видове растения и птици. Маршрутът изисква 5-6 часа, тръгва от с. Резово – м. Чучуриката – м. Бакъра – н. Кастрич –  м. Горения егрек – м. Бакърмекриевци – м. Гробище – м. Бозалък  – Резово.

Туристически маршрути за странджанската зеленика Туристически маршрути за странджанската зеленика Снимка: ПП Странджа

Странджанската зеленика е емблематично растение за региона, вписано в Червената книга на България, защитено от Закона за биологичното разнообразие и от редица международни конвенции и споразумения. Вечнозеленият храст достига около 3 метра височина и обичайно цъфти през април и май. Листата са лъскавозелени. Цялото растение е богато на алкалоиди и е силно отровно.

Растението е терциерен реликт на 65 милиона години. През терциера се е срещала на север чак до Скандинавския полуостров – в днешна Швеция. Днес се е запазила единствено в Странджа и Кавказката област. Странджанската зеленика, както повечето терциерни реликти, е силно уязвима. У нас местата, на които тя се среща, са изключително малко - по стръмните склонове и дълбоките долове като подлес в сенчестите буковите и дъбовите гори на Странджа, се посочва в сайта на природния парк.

Традиционно в района се провежда фестивал, посветен на зелениката. През 2025 година той ще е в село Резово на 10 май и в село Българи на 11 май. Програма на събитията има в сайта на природен парк "Странджа".