Тазгодишният размножителен сезон за черните лешояди у нас е рекорден, съобщават от Фонда за дивата флора и фауна. Равносметката за годината показва между 15 и 18 двойки в колониите в Стара планина - Врачански Балкан, Понор планина, Котленска планина и територията на Природен парк "Сините камъни".
Десет яйца са били снесени, от които са се излюпили 9 малки. Само 5 обаче са успели да напуснат гнездата си. След първото успешно отгледано малко през 2021 година в Котленска планина, още едно през 2022 година в Понор и през 2023 година общо 3 на двете места, през 2024 е отчетен рекорд с общо 5 излетели малки.
Черен лешояд Снимка: Фонд за дивата флора и фауна
Междувременно, през 2024 започна освобождаването на черни лешояди и в Кресна, а видът се завръща спонтанно в Сакар, където все по-често пребивават птици от реинтродукциите в Стара планина и от автохтонната колония в Дадя, Гърция, както и птици, освободени от колегите ни от БДЗП в Източни Родопи.
До 2018 черният лешояд се срещаше на Балканите само в една колония от 30-40 двойки в Дадя, Гърция. Днес вече колониите на вида на Балканите са 3 - две от които са в България. Българската реинтродуцирана популация представлява 1/3 от тази на Балканите, с тенденция за увеличение.