Заключението е че през 2017 г. някои от газовете с парников ефект, допринасящи за затоплянето на Земята и за климатичните промени, са достигнали рекордни нива поради изгарянето на изкопаеми горива, които увеличават концентрацията на парниковите газове в атмосферата.

Докладът от 300 страници, дело на 450 учени от 60 държави, e публикуван на 1 август. Основните заключения са следните:

Увеличаване на парниковите газове

През 2017 г. е достигната рекордна концентрация в атмосферата на трите най-опасни газа с парников ефект – въглероден диоксид, метан и диазотен оксид (азотен протоксид). Количеството на въглеродния диоксид в световен мащаб се е увеличило четирикратно от началото на 60-те години на ХХ в.

2016 остава като най-горещата година, но за 2017 г. също бяха характерни доста по-високи температури от средните в голяма част от планетата.

Според статистическите данни 2017 г. е втората (или третата) най-топла година от средата на 19 век и е най-топлата година без Ел Ниньо. Миналата година са регистрирани рекордни температури в Аржентина, Уругвай, Испания и България.

Потопи и суши

Проливните дъждове през 2017 г. бяха над средното, но и по-дългите периоди на суша също бяха характерни за годината.

Намаляване площта на леда и ледниците

В Арктика температурата беше с 1,6 градуса по Целзий над средната, регистрирана през периода 1981 – 2010 г.  Според доклада от 2000 години насам в Арктика не е имало толкова високи температури. Площта на морския лед през март 2017 г. е била най-малка от 37 години, през които тя е измервана със сателити. Ледниците на планетата също са се свили за 38-а последователна година.

Катастрофални избелявания на коралите

Затоплянето на водата в океаните предизвиква избеляване на кораловите рифове, което застрашава живота на техните обитатели. От юни 2014 г. до май 2017 г. е най-дългият и най-мащабният регистриран период на избеляване.